Објавено на:

Орбан дециден: Не праќаме војска во Украина и не дозволуваме транспорт на оружје низ наша територија!

t

Унгарија нема да испрати војници или оружје во Украина и нема да дозволи да се транспортира смртоносно оружје низ нејзината територија за да ја зачува земјата безбедна, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.

-Причината за оваа одлука е тоа што пратките со такво оружје може да станат цели на непријателски воени дејствија, а мора да ја гарантираме безбедноста на Унгарија, да не биде вклучена во оваа војна – рече Сијарто по состанокот со косовскиот министер за надворешни работи Доник Гервал.


Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека неговата земја ќе ги поддржи сите санкции на Европската унија против Русија и нема да блокира ништо.

-Унгарија јасно стави до знаење дека ги поддржува сите санкции и нема намера да блокира ништо. Прифаќаме и поддржуваме се за што се договорат премиерите на ЕУ – рече Орбан, додавајќи дека време е за обединување.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

(Видео) “Слава на Русија”: Заробени украински војници…

На социјалните мрежи се појави видео од…

Италија предлага “Киев да се седне на…

Италија, Унгарија и Кипар предлагаат последното коминике…

Русија потврди: Во воздушен напад бил погоден…

Руските војници отвораат два морски коридори за…

Кулеба: Украинските власти “сонуваат” за гемранските тенкови…

Украинските власти „сонуваат“ за германски тенкови „Леопард“,…