Објавено на:

Орбан: ЕУ треба да ја смени стратегијата, затоа што ако продолжи вака ќе се уништиме со инфлација од војна

t

Најлесен начин да се прекине инфлацијата на војната е мирот. Унгарската влада е речиси единствената влада во Европа која не зборува за санкции и војна, туку за потребата од мир и дека треба да финансираме мир, а не војна.

Европската Унија треба да ја смени стратегијата затоа што ако продолжи вака ќе се уништиме со инфлација од војна. И на никој не му е интерес цела Европа да банкротира. Ако сакаат сега да воведат договор за гас, дури и по нафтата, ќе ја уништиме целата европска економија. Мислам дека треба поинаку да размислуваме за целиот руско-украински конфликт. Треба да финансираме мир, а не војна. Воените поттикнувачи мора да бидат репресирани!

Сега е сосема очигледно дека постојат деловни кругови кои имале интерес за војна. Џорџ Сорос ги симболизира: отворено зборува за фактот дека војната мора да се продолжи, растегне. Ова се поттикнувачи на војна кои сакаат да заработат пари во војна, а ние сме уништени во ова и цела Европа е уништена, напиша на Фејсбук, премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, откако инфлацијата во оваа земја достигна 10,7 отсто, што е прва двоцифрена инфлација во последните 20 години, и покрај серијата ценовни ограничувања.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо невреме ја зафати Србија

Невреме ја зафати Србија, па така на…

Абазовиќ брутален: Или јас или Ѓукановиќ ќе…

Абазовиќ: Она што се случува вечерва во…

(Видео) Најмалку 16 лица се повредени при…

Попладнево се случил инцидент во Тухељски Топлице,…

Молдавија ќе купува природен гас од Романија

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, која е…

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…