Објавено на:

Орбан му понудил на Путин мировните преговори да се одржат во Будимпешта

t

Унгарските власти понудија во Будимпешта да се одржат мировни преговори со учество на Русија со цел решавање на ситуацијата.

Ова го изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто во интервју за весникот Ел Паис.

– Порано имавме прагматични односи. Од почетокот на војната премиерот Орбан разговараше со Путин, рече Сијарто за односите со Русија.

– Премиерот понуди Будимпешта да биде домаќин на мировните преговори, додаде шефот на унгарската дипломатија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МВР во акција: Серија апсења во Скопје

На 28.01.2023 во 18.40 часот на подрачјето…

Првиот блок од РЕК Битола повторно ставен…

Блок 1 на РЕК Битола од вчера…

(Видео) Ѓоковиќ испрати сочни пцовки кон дел…

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ во финалето на…

(Видео) Ѓоковиќ на чекор до титулата: Го…

Новак Ѓоковиќ игра против Гркот Стефанос Циципас…