Објавено на:

Орбан: Нема да можеме да го замениме рускиот гас, ако се затворат вентилите толку…

t

Течниот природен гас (LNG) од САД нема да може да го замени поевтиниот гас од Русија за Европа. Oва го изјави и унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за унгарското радио „Kосут“. „Нема да може да се замени евтиниот руски гас со скап американски гас“, подвлекува Орбан, додавајќи дека овие предлози ги смета за апсурдни „и погубни за националната економија. За унгарскиот премиер, всушност, нема алтернатива за испораките на гас од Русија за Европа, особено за Унгарија, во блиска иднина.

Орбан потсети дека има земји кои, поради нивната географска положба и особеностите на економскиот развој, не можат да одбијат да увезуваат руска нафта и гас, само затоа што немаат пристап до морето и терминалите за примање ЛНГ или друг странски гас преку цевководи. „Не станува збор за носење џемпер навечер и за малку намалување на топлината во домот или за плаќање неколку дополнителни форинти за бензин. Факт е дека ако снабдувањето со енергија не доаѓа од Русија, тогаш нема да има енергија во Унгарија“, додава Орбан. 85% од потрошениот гас во Унгарија доаѓа од Русија, а исто така 64% од нафтата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Неуништлив народ на неуништлива земја, слава…

Неуништлив народ на неуништлива земја! Денес го…

Конечно нешто нормално: Се подготвува нов Закон…

Законот за македонски јазик е веќе готов,…

Добро утро со Инфомакс: Не можете вие…

На денешен ден во 2018 година во…

Денеска се празнува Светиот Апостол Филип

Еден од дванаесетте апостоли. Роден е во…

Метео: Студено со врнежи од дожд и…

Времето ќе биде претежно облачно и студено…