Објавено на:

Орбан: Оваа војна може да стави крај на западната доминација, Западот не може да победи во Украина

t

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не верува оти Западот може воено да победи во Украина и дека санкциите не функционираат

Конфликтот во Украина има потенцијал демонстративно да стави крај на доминацијата на Западот на глобално ниво, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Во интервју за германскиот магазин Tychis einblick, Орбан рече дека очекува Европската унија да стане послаба на глобалната сцена кога ќе заврши конфликтот во Украина.

Унгарскиот лидер изјави дека Западот не е во состојба воено да победи во конфликтот и дека санкциите наметнати од Москва не успеале да ја дестабилизираат Русија. Работите да бидат уште полоши, казнените мерки имаа спектакуларен ефект врз Европа, рече тој.

Орбан, исто така, истакна дека „голем дел од светот“ не е зад САД кога станува збор за Украина. Тој ги посочи „Кинезите, Индијците, Бразилците, Јужна Африка, Арапскиот свет, Африка“ како региони кои не ја поддржуваат западната линија во конфликтот.

„Сосема е можно токму оваа војна демонстративно да стави крај на западната доминација“, додаде Орбан.

Од друга страна, силите кои не се членки на ЕУ веќе имаат корист од ситуацијата, рече тој, посочувајќи ја Русија, која „има свои извори на енергија“.

Тој истакна дека додека увозот на енергетски производи во ЕУ од Русија нагло е намален, рускиот гасен гигант „Гаспром“ бележи скокови во приходите.

А Пекинг е подобро сега отколку пред почетокот на конфликтот, нагласи Орбан. Тој објасни дека Кина порано била „на милост и немилост на Арапите“, но повеќе не, очигледно мислејќи на нафтениот пазар.

Други корисници, според унгарскиот премиер, се „големите американски корпорации“. За да ја потврди својата позиција, Орбан посочи на удвојувањето на профитот на Ексон, четирикратното зголемување на добивката на Шеврон и шесткратното зголемување на Коноко Филипс.

И покрај тоа што се согласува со санкциите на ЕУ против Русија, Унгарија одржува неутрален став од избувнувањето на конфликтот, не давајќи оружје на ниту една страна ниту давајќи остри изјави против Москва или Киев.

Будимпешта инсистираше на тоа дека не може да ја ризикува безбедноста на Унгарците и дека нема да биде вовлечена во конфликтот.

Покрај тоа, Орбан и другите високи унгарски функционери постојано критикуваа некои од санкциите на ЕУ, тврдејќи дека тие и штетат на ЕУ повеќе отколку на Русија.

Унгарија уште во мај влезе во директна конфронтација со раководството на ЕУ поради руското ембарго за нафта. Будимпешта го укина ветото дури откако доби ослободување за нафта увезена преку гасоводот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) ИСКАНДЕРИ ПРИСТИГНАА ВО ХЕРСОНСКИОТ РЕГИОН: Русија…

Руската армија продолжува да и испорачува на…

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…

Кисинџер: Неразумни се обидите на САД да…

Обидите на Вашингтон да ја вклучи Украина…

Путин: Наместо мајка и татко, родител 1…

Западот сака и кај нас како кај…

(Во живо) Путин: Жителите на четирите региони…

Во тек е церемонијата за припојување на…