Орбан: Понесовме голема победа, да се види од Месечината, а и од Брисел

t

Според последните информации, на изборите во Унгарија се преброени голем број гласови, а актуелниот премиер Виктор Орбан освоил двотретинско мнозинство. Фидес на Орбан доби 54,36 отсто од гласовите, опозициската Обединети 33,36 отсто и Наша Татковина 6,44 отсто.

„Никогаш не сме се претставиле толку добро како вечерва“, рече Виктор Орбан во своето обраќање пред гласачите, додавајќи: „Почитувани пријатели, извојувавме голема победа, стопроцентно да се гледа од Месечината и од Брисел“, рече тој и се заблагодари за поддршката и помошта.

„Победивме во 2010 и 2014 година кога не’ предизвикаа, потоа во 2018 кога беа против нас и во 2022 година кога сите се обединија против нас. Ќе треба да проучуваат и ако не го најдат одговорот, треба да го прашаат Бога како го постигнавме овој резултат кога сите беа против нас. Оваа победа значи дека над залудните тактики и задкулисни игри победува срцето. Тоа е победа на унгарското срце“, рече Орбан.

Обраќајќи се кон големите меѓународни организации тој рече: секој денар за левицата беше залудно фрлање пари.

„Победата ќе се памети до крајот на нашите животи затоа што сега беше неопходно да се победат најкомплексните непријатели – левицата во земјата, левицата во странство, институциите на Сорос, меѓународните медиуми, дури и украинскиот претседател. Никогаш не сме имале толку непријатели на избори. И покрај многуте пари, не можеа да не спречат. Не дозволивме да се врати минатото, ја браневме слободата на Унгарија и обезбедивме безбедност и мир во Унгарија и нашите деца и нашите семејства“, порача Орбан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ: Имаме докази и ќе ги гониме…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија…

Кина: САД се вистинска империја на лагите

САД се „империја на лагите“, соопшти денеска…

Амбасадорот на САД на Косово: Зад вооружениот…

Амбасадорот на САД во Приштина Џефри Ховениер…

Ова е Душанка, која ја уби мажот…

Душанка С.(55) е убиена синоќа во селото…

Борел: Загрижува трупањето на српска војска во…

За ова прашање сме во близок и…