Освоил 250.000 ЕВРА на грепка, АМА НЕ МОЖЕ ДА ГИ ЗЕМЕ ПАРИТЕ

t

Алжирец, кој освоил 250.000 евра на грепка купена за пет евра во Белгија, се уште не ја подигнал наградата бидејќи има проблеми со докажувањето на статусот на престој.

Паричната награда е преголема за да се плати во готово, а победникот ги нема потребните документи за отворање банкарска сметка.


Еден пријател кој се обидел да собере пари во име на победникот бил дури накратко приведен од полицијата под сомнение дека сакал да ја украде наградата.

Среќниот добитник вели дека сака да ги искористи парите за да изгради живот во Белгија.

„Кога ќе ги добијам парите, ќе купам куќа или стан во Брисел.“

„Можеби и јас ќе купам автомобил“, изјави победникот за белгискиот весник Het Laatste Nieuws, но одби да го открие својот идентитет.

Сепак, прво ќе мора да најде начин да собере пари.

28-годишниот маж нема валидни лични документи, ниту пак белгиската ВРТ пишува дозвола за престој во оваа земја.

Бидејќи тој нема жиро сметка, компанијата не може да изврши уплата, изјави неговиот адвокат Александар Верстрете.

Како што изјави за агенцијата Франс прес, ќе побара документи со кои може да се потврди неговиот идентитет.

„Тој ќе мора да се обрати и на семејството кое моментално е во Алжир.

Портпаролот на лотаријата не и кажал на оваа агенција кои точно документи се потребни за Алжирецот да ја добие паричната награда.

„Пријател кој ги има точните хартии потребни за секоја награда вредна повеќе од 100.000 евра се обиде да ја земе наградата во негово име.“

Тој отишол и во централната канцеларија лоцирана во Брисел, но полицијата и уште две лица го уапсиле под сомнение дека ја украл добитната грепка.

Тие биле ослободени откако победникот ја објаснил ситуацијата.

Грепката моментално се наоѓа на суд, во градот Бриж, во близина на пристаништето Зибруз, каде што добитникот ја купил.

Г-дин Верстрете вели дека властите ветиле дека нема да го депортираат човекот додека не добие парична награда.

Победникот го напуштил Алжир пред четири месеци, патувајќи со брод за Шпанија, јавуваат белгиските медиуми.

Оттаму пеш тргнал низ Шпанија и Франција пред да стигне до Белгија.

Сакал да отпатува во Обединетото Кралство, но сега вели дека повеќе би сакал да остане во Белгија и се надева дека ќе основа семејство.

„Ќе барам и жена.

„Сепак, нема да ја најдам со пари, туку со моето срце“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Коњ се појави на тераса во…

Необичен настан се случи вечерва во скопско…

Богојески: Бугарите лажат дека ги нашле моштите…

Петар Богојески укажува на ситуацијата во Бугарија деновиве,…

Најава за нова војна: Руски сенатор вели…

Руски сенатор: Темата за денацификација на Европа…

Охриѓанка заврши во болница откако падна од…

На 21.05.2022 околу 13.20 часот во СВР…

“Шел” ги затвара сите бензински пумпи во…

"Шел" го напушта рускиот пазар! Британската нафтена…