Ослободени четворицата Срби уапсени во Бањска

t

Ослободени четири лица кои беа уапсени за време на настаните во Бањска.

Специјалното обвинителство во Приштина потврди дека четири лица кои беа уапсени далеку од местото на инцидентот, кога се случи конфликтот во Бањска, се ослободени во вторник во отсуство на докази презентирани од Косовската полиција.

„Ве известуваме дека четири лица кои беа уапсени при акција на косовската полиција, во село Бањска, општина Звечан, далеку од местото на настанот, вчера, 26.09.2023 година, беа ослободени од страна на Специјалниот Обвинителството на Република Косово, во отсуство на докази од косовската полиција“, се наведува во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Макрон: Војната во Израел би можела да…

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика израелските…

Лојд Остин: Израел мора да ги заштити…

Главниот сојузник на Израел, САД, повика на…

Апел за помош: Потребни се 19.000 евра…

Пред околу две години малиот Тео замина…

И Фајон ни порача: Трнлив ви е…

Годинава е исклучително важна за проширувањето. Ги…

Косово ја зајакнува меѓународната позиција преку соработка…

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, соопшти дека…