Османи денеска доставува дел од помошта за Македонците во Албанија: Печки, училишен прибор, ученички ранци…

t

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска доставува прв дел од помошта за Македонците во Албанија која се состои од ученички ранци, училишен прибор, печки на дрва…

– Денес доставуваме прв дел од помошта за Македонците од Албанија, согласно Акцискиот план подготвен по мојата посета на Требиште и Пустец во август.

Ученички ранци, училишен прибор за повеќе од 130 ученици и печки на дрва, донација на Министерството за образование и наука, за потребите на учениците и училиштата каде настава поаѓаат припадници на Македонското национално малцинство.

Благодарност и до ЈП за одржување и заштита на магистрални и регионални патишта, кој на барање на Македонците од Голо Брдо, обезбедил булдожер за чистење на снег, кој ќе биде доставен за кратко време. – напиша Османи на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Албанија старее: Повеќе од половина од…

Албанија старее откриваат последните податоци. Денес повеќе…

Вархеји: Членството на Албанија во ЕУ е…

Комесарот за добрососедска политика и проширување Оливер…

Руска блогерка обвинета за шпионажа бара азил…

Руската блогерка Светлана Тимофеева (34), која беше…

Албанија ќе ѝ врати на Македонија незаконски…

Незаконски изнесени икони од Македонија кои завршиле…

Единствената македонска партија во Албанија поднесе барање…

Единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса…