Објавено на:

Османи: Ние не одбројуваме денови, туку ЕУ

t

Доколку се има политичка волја, има доволна основа да се постигне договор. Ние имаме волја, спремни сме веднаш да продолжиме со разговорите, вели шефот на дипломатијата Бујар Османи на прес-конференцијата во Скопје со хрватскиот колега Гордан Грлиќ Радман.

„Чекаме друга страна да имаме волја за да продолжиме со тие разговори. Ние не одбројуваме денови, туку ЕУ, за тоа каква порака ќе прати на граѓаните на Западен Балкан. Од нас не се очекува да донесеме одлука. Сметам дека има доволно денови и основа доколку се има политичка волја“, кажа Османи.

Тој напомена дека граѓаните на Бугарија не сакаат да бидат кочничари на европската иднина на 18 милиони луѓе.

„Очите на 18 милиони луѓе се вперени во Софија каква одлука ќе донесе за почеток на преговори на Северна Македонија и Албанија со ЕУ“, кажа Османи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Амбасадата на САД открива за што разговарале…

Силна поддршка од САД за Македонија, нашиот…

Борел го испофали Ковачевски, а на Мицкоски…

Прво уставни измени, па влез во ЕУ.…

АЈ НА ЗДРАВЈЕ ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА

Грчко вето за пристапните преговори на Албанија. …

Судот на ЕУ ја одобри забраната за…

Владините канцеларии можат да забранат верско облекување,…

Нови детали за корупцискиот скандал во Европскиот…

Мароканскиот амбасадор во Полска е обвинет за…