Османи “притиска”: Почеток на пристапните преговори за Македонија за време на француското претседателство – Целосно сме усогласени со политиките на ЕУ

t

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на заедничката прес конференција со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Карен Донфрид, истакна дека земјава е потполно усогласена со политиките на ЕУ и оти сега е вистинскиот момент ЕУ да го исполни својот дел од задачата.

“Република Северна Македонија, во целост, е усогласена со заедничката безбедносна политика на ЕУ и воедно со сите рестриктивни мерки коишто произлегуваат од воената агресија на Русија врз Украина. Цениме дека е сега вистинско време за ЕУ да го исполни својот дел од задачата и да го деблокира нашиот пристапен процес преку усвојување на преговарачката рамка и одржување на првата меѓувладина конференција за време на француското претседателство“, рече Османи.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи: Ние не одбројуваме денови, туку ЕУ

Доколку се има политичка волја, има доволна…

Османи утре во официјална посета на Република…

Министерот за надворешни работи на Република С.…

Бугарскиот селектор со провокација: Од Северна Македонија…

Селекторот на Бугарија Јасен Петров не го…

Османи во Украина: Тоа што го видов…

Во однос на работната посета во Украина,…

Османи “притиска”: Почеток на пристапните преговори за…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на…