Османи разочаран што мнозинството граѓани во Македонија ја поддржуваат Русија

t

Разочарувачки се последните анкети во врска со јавното мислење во врска со руската агресија во Украина, разочарувачки е бројот на граѓаните кои имаат про-руски ставови“, вели министерот за надворешни работи Бујар Османи за време на вчерашното гостување во „Клик Плус“ на ТВ21.

Тој надополни дека разочарувачки е порастот на скептицизмот за ЕУ, и објасни на што се должи тоа.

„Разочарувачки е и порастот на евроскептицизмот и мислам дека голем дел од ова се должи на фрустрацијата од неотпочнување на преговорите со ЕУ. Исто така ова се случува и поради надворешните влијанија, а тука е на пример и партијата Левица која има отворени про-руски ставови, партија чии претставници имаше и на парадата на Путин. Оваа партија може во иднина да биде сериозен проблем доколку треба да одлучува за нешто“, рече Османи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

И МЗ се огласи за мајмунските сипаници…

Од Институтот за јавно здравје сме информирани…

Тридневна жалост во Црна Гора по трагедијата…

Владата на Црна Гора ќе прогласи тридневна…

Медведев: Има нуклеарки и во ЕУ, и…

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев упати скриена…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Свети Евдоким Роден во Кападокија од благочестиви…