Османи се заблагодари за приемот на ОА во канонско единство: „Се отвара патот за добивање автокефалност“

t

Благодарност до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство со другите православни цркви, изрази министерот за надворешни работи Бујар Османи во објава на Фејсбук.

Со ваквиот чекор, Османи вели дека се отстранува повеќедецениската изолација и се отвара патот за добивање автокефалност во периодот што следи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Епископ Иринеј: СПЦ ниту фаворизира, ниту може…

Српската православна црква е неправедно обвинета за…

Османи: Ние не одбројуваме денови, туку ЕУ

Доколку се има политичка волја, има доволна…

Денеска нова заедничка богослужба на МПЦ-ОА со…

Со искажана радост за воспоставеното богослужбено и…

Спасеновски: Ставен е духовен печат на признавањето…

Решавањето на црковното прашање е последниот голем…

Османи се заблагодари за приемот на ОА…

Благодарност до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за приемот…