Османи: Се консултираме со нашите сојузници во НАТО, внимателно ја следиме ситуацијата во Полска

t

Се консултираме со нашите сојузници во НАТО и внимателно ја следиме ситуацијата, објави синоќа министерот за надворешни работи Бујар Османи, во врска со случувањата во полското село на границата со Украина.

– Загрижени сме од ракетните напади кои преминаа на територијата на Полска. Целосна поддршка и солидарност со нашиот близок партнер Полска и сочувство до семејствата на жртвите. Се консултираме со нашите сојузници во НАТО и внимателно ја следиме ситуацијата, напиша Османи на својот профил на Твитер.

Реакцијата на министерот Османи се однесува на двете паднати ракети во погранично село во Полска, при што загинале две лица. Набрзо во медиумите се појавија вести дека ракетите се руски, но руското Министерство за одбрана негира дека станува збор за руско оружје и дека обвинувањата се само провокација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во четврток е последниот неработен ден за…

Овој четврток ќе биде последниот неработен ден…

Внимавајте: Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…

Ковачевски на Самитот Западен Балкан-ЕУ во Тирана

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со лидерите од…

Захарова: Нема да се повлечеме од нуклеарната…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Утринска магла, променливо облачно и слаб ветер

Наутро наместа со појава на магла, во…