Османи: Украина не е сама – Проширувањето на ЕУ да се забрза во име на безбедноста

t

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, кој денеска учествува на вонредниот министерски состанок на НАТО, пред почетокот на состанок ја изрази поддршката на Северна Македонија на Украина, јави дописничката на МИА од Брисел.

Втората главна порака на шефот на македонската дипломатија утрово од НАТО беше дека проширувањето на ЕУ сега станува витално прашање од безбедносна гледна точка со оглед на руските напади на истокот.


-ЕУ треба да го забрза проширувањето кон Истокот, рече Бујар Османи, алудирајќи на блокадата за Северна Македонија и Албанија, во контекст и на барањето за членство на Украина, Молдавија и Грузија.

Оваа криза, рече тој, покажа дека политиката на проширување е безбедносно прашање.

Запрашан за аспирациите на Украина да стане членка на НАТО, срж на конфликтот со Русија, министерот за надворешни работи истакна дека токму политиката на отворени врати на Алијансата значи стабилизација.

-На Западниот Балкан, НАТО членството беше најважната одлука која го стабилизираше, тоа е најважниот фактор во стабилизацијата на регионот, одговори Османи.

Северна Македонија, преку шефот на дипломатијата утрово изрази восхит и поддршка за храброста и одлучноста на Украина да постигне мирно решение и Северна Македонија е подготвена да даде поддршка за бегалците од ова воено жариште.

-Украина не е сама, им порача Османи на Украинците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Исмаил: Нели бе Бујар малку е срамота,…

Бујар Османи, Министер за надворешни работи на…

Предлогот не е ниту Француски… Пендаровски, Ковачевски…

Еден од ретките бугарски политичари кој има…

Фуере: Преговарачката рамка е затвор за Македонија!

Поранешниот специајлен претставник на Европската унија и…

(Фото) Започна и средбата меѓу лидерите на…

Во Клубот на пратениците попладнево почна средбата…

(Видео) Пендаровски: Доколку воопшто постои промена на…

Поради шпекулациите во јавноста дека постои договор…