Објавено на:

Остра порака од Пентагон: Русија нема право да одлучува за Шведска и Финска

t

Русија нема право да решава дали Шведска и Финска ќе влезат во НАТО, кажа портпаролот на Пентагон, Џон Кирби.

Тој кажа дека претседателот Владимр Путин предупредил дека приклучување на Финска во алијансата би било грешка, но смета дека Русија нема право да реагира.

Претседателот на Финска, Саули Нинисто претходно кажа дека неговата земја ќе поднесе барање за членство во НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Вучиќ ќе легне на брашното: Можеби…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска во…

Руската армија ќе обезбедува африкански регион богат…

Три земји се согласија, со помош на…

Лукашенко: Ако на браќата Руси им треба…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата…

Зеленски верува дека украинската армија може да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја опиша интензивната…

На денешен ден во 1994 година Македонија…

На денешен ден во 1994 година Македонија…