Објавено на:

Остра реакција од Финска: Руски борбени авиони го нарушиле нејзиниот воздушен простор

t

Министерството за одбрана на Финска соопшти дека два руски борбени авиони „Миг-31“ утринава навлегле во финскиот воздушен простор во близина на крајбрежниот град Порво. Упадот во финскиот воздушен простор се случил околу 6:40 часот, а авионите летале во насока запад.

Авионите навлегле во финскиот воздушен простор на длабочина од еден километар, појасни портпаролот на Министерството Кристијан Вакури.

Руската агенција „Интерфакс“ повикувајќи се на руското Министерство за одбрана, соопшти дека руската армија префрлила три борбени авиони „Миг-31Е“ опремени со хиперсонични ракети „Кинжал” во Калининград, руската енклава меѓу Полска и Литванија на брегот на Балтичкото Море.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Финската премиерка: Европа не е доволно силна…

Финската премиерка, Сана Марин, денеска во Сиднеј…

Што е сигурно, сигурно е: Финска ќе…

Финската влада денеска предложи да се изгради…

Надлежните одлучија: Финската премиерка нема да има…

Специјалното финско тело надлежно за правни работи…

Руски пратеник: НАТО си зема за право…

НАТО смета дека има право да зборува…

Столтенберг ќе ја потсетува Турција за членството…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг најави…