ОСУММИНА ЗАГИНАТИ ВО ЕКСПЛОЗИЈА ВО РУДНИКОТ КАЈ СРПСКИОТ ГРАД СОКОБАЊА

t

Осуммина рудари загинаа во експлозија на метан во рудникот Соко кај српскиот град Сокобања, објави министерството за рударство и енергетика. Од болницата во Алексинац кажаа дека примиле 18-мина повредени рудари и дека не се во животна опасност, а уште двајца се згрижени во Ниш со повреди на градниот кош.

Директорот на рудникот, Драго Милинковиќ, изјави дека загинатите рудари се на возраст од 31 до 59 години. Експлозијата се случила во пет часот. Останатите рудари се извлечени од окното.


Во несреќата во истиот рудник во 1998 година загинаа 29 рудари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јужниот дел од Мексико погоден од ураганот…

Агата, најсилниот ураган во историјата, што во…

Експлозија во Филаделфија: Најмалку 4 лица загинаа…

Најмалку четири лица загинаа по експлозија во…

ПОВРЕДЕН РУДАР СВЕДОЧИ ЗА ТРАГЕДИЈАТА ВО СОКОБАЊА:…

Директорот на Општата болница во Алексинац, д-р…

ОСУММИНА ЗАГИНАТИ ВО ЕКСПЛОЗИЈА ВО РУДНИКОТ КАЈ…

Осуммина рудари загинаа во експлозија на метан…