Објавено на:

Откако Aфриканците ги избркаа Французите, Германицте во Недоумица како Понатаму

t

Министерката за надворешни работи Аналена Баербок изрази сомнеж за воениот ангажман на Германија во Мали, иако федералната влада неодамна ја отфрли можноста за повлекување на војниците.

„Со оглед на најновите чекори преземени од владата на Мали, треба искрено да се запрашаме дали условите за успех на нашиот заеднички ангажман продолжуваат да се исполнуваат“, изјави Баербок за весникот Зидојче цајтунг во средата.

Изјавата доаѓа откако воената хунта на Мали во понеделникот (31 јануари) објави дека му наредила на францускиот амбасадор Жоел Мајер да ја напушти земјата. Портпаролот како причина за одлуката ги наведе „непријателските и срамотни зборови неодамна кажани од францускиот министер за Европа и надворешни работи“, Жан-Ив Ле Дриан.

Распоредувањето на Бундесверот во Мали „не е цел сама по себе“, рече Баербок, додавајќи дека Германија тесно координира со Франција и другите меѓународни партнери за тоа како и дали ќе продолжи воениот ангажман во земјата.

Како одговор на неодамнешните случувања, Франција објави дека ќе има за цел да најде договор со своите партнери за продолжување на мисијата до средината на февруари. Во Германија, Бундестагот ќе гласа за својот мандат за продолжување на мисијата во мај.

Германија, иако не е дел од Такуба, меѓународната работна група предводена од Франција, учествува во мисијата Минусма на ОН.

Министерството за одбрана на земјата, исто така, изрази сомневање за иднината на мисијата. Целите на германското воено присуство во земјата, вклучително и стабилизација и воспоставување мир, во моментов се „остварливи само во ограничен обем“, изјави портпаролот за новинската агенција ДПА.

Министерката за одбрана Кристин Ламбрехт пред две недели ја отфрли можноста за повлекување на војниците од Мали.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германскиот претседател игнориран при пристигнувањето на Блискиот…

Катарскиот министер за надворешни работи го остави…

Путин: Цел свет им се смее на…

Светот им се смее на некои од…

Германската економија ќе забави без зелена транзиција

Неизвесноста околу распределбата на фондовите ја влоши…

Француски воен брод пристигна во Египет за…

Францускиот носач на хеликоптери „Диксмуд“ се закотви…

Ќе падне Владата на Шолц? Се бараат…

Лидерот на Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), Маркус Зодер,…