Откриени детали од петчасовната средба зад затворени врати помеѓу Путин и Орбан

t

Кога ќе се сретнат политичарите кои на работите гледаат со добра намера и реализам, тогаш заклучоците од нивните средби се здрав разум. Така беше и овојпат бидејќи ниту Орбан ниту Путин не сакаат војна, сакаат економска соработка, вели историчарот Драгомир Анѓелковиќ по повод петчасовната средба на рускиот претседател и унгарскиот премиер во Москва.
Путин и Орбан се осврнаа на кризата околу Украина, а рускиот лидер истакна дека Западот ги игнорира барањата на Москва во областа на безбедноста, додека Орбан повика да се спречи влегувањето во новата Студена војна и рече дека неговата посета е мирна и оти таму не беше лидер во Европа кој би сакал да започне конфликт со Руската Федерација.

Според Анѓелковиќ, јасно е дека и двајцата изразиле подготвеност да го задржат мирот, да избегнат каква било конфронтација и да работат на натамошно подобрување на односите.

Иако е член на западниот блок, Виктор Орбан е свесен дека некои центри на моќ на Запад ја туркаат неговата земја и многу други земји во конфронтација со Русија, што е многу штетно за нив, како и многу лидери на Европската унија не сакаат војна или конфронтација со Русија. Тоа е своевидно оградување од политиката на англосаксонскиот дел од западната заедница, која од свои причини генерира криза“, оценува нашиот соговорник.
Путин, од своја страна, повтори дека Русија ќе направи се за да го зачува мирот, но и го информирал Орбан дека не е постигнат напредок на полето на добивање гаранции.
„Ова е јасна порака до Америка дека многумина во Европа кои ги смета за нејзини сојузници се всушност само принудени сојузници бидејќи, иако одат по патот на кој ги принудуваат САД, не се подготвени да одат до крај. води кон конфронтација. Тие не сакаат конфликт со Русија, дури ни оние европски лидери кои се русофобични“, рече Анѓелковиќ.

Тој смета дека дури и некои лидери на балтичките земји и земјите од Источна Европа кои имаат негативен став кон Русија, не се подготвени да ја преминат границата што би довело до страдање на нивните земји.
„Тие многу би сакале да и направат проблем на Русија, но не на начин на кој го плаќаат цехот. Тоа важи и за Америка, бидејќи и САД се подготвени да направат проблем, но на туѓа сметка, жртвувајќи ги Украинците. Американците се тие кои ја туркаат политиката на правење проблеми на Русија и таа им се враќа како бумеранг. Значи, Орбан е апсолутно во право, затоа што иако има такви кои сакаат да ја направат Русија проблем, никој во Европа не сака конфликт со Русија , а повеќето европски лидери дури и не сакаат каква било конфронтација со Русија и тие многу повеќе би сакале да соработуваат со неа. затоа што е европски.интерес“, вели Анѓелковиќ.

На прашањето дали Унгарија може да има проблеми со одбивањето да има контингент на НАТО од 1.000 војници стациониран во Унгарија, Анѓелковиќ рече:
„Орбан долго време има проблеми на Запад поради неговиот однос кон традицијата, христијанството и семејните вредности. Поради сето тоа го напаѓаат истите центри на моќ кои водат агресивна политика кон Русија. Но, како искусен и храбар политичар е подготвен да се соочи со нови напади бидејќи се друго би било многу поштетно за Унгарија. За таа земја е многу полошо да оди по патот што води кон конфронтација со Русија, отколку да им се спротивстави на оние на Запад кои и онака и нанесуваат штета. “
Рускиот претседател изјави дека за 11 месеци од минатата година обемот на трговската размена меѓу двете земји е зголемен за 30 отсто и потврди дека Унгарија обезбедила стабилни испораки на руски гас по цена пет пати пониска од пазарната цена во Европа.
Анѓелковиќ потсетува дека Унгарија е целосно зависна од руските енергетски извори.
„На некој начин може да се справи со нафтата, но не може да се справи со гасот без Русија. Економијата на Унгарија, греењето на домаќинствата, зависи многу од рускиот гас бидејќи земјата е високо гасифицирана, така што овој тип на руска гаранција за Унгарија е од големо значење, како за Орбан на претстојните избори, така и за иднината на таа земја доколку дојде до гасна криза. се развива.. Сепак, се чини дека многу други не гледаат на сопствените национални интереси, туку се подготвени да го жртвуваат својот народ заради американските интереси. Тоа е несфатлива неодговорност на многумина во ЕУ, а Орбан е политичар кој не припаѓа на таа група“, смета историчарот.
Една од темите на разговорот меѓу Путин и Орбан беше соработката во борбата против корона вирусот, а рускиот претседател рече дека Русија досега испорачала два милиони дози од вакцината „Спутник ние“ во Унгарија и дека сега се работи на трансфер на вакцината. производствени технологии во Унгарија. Високите делегации на двете земји усвоија заеднички планови за соработка во областа на енергетиката, индустријата, здравството и вселенските истражувања.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Путин: Раководството во Киев „полуде“

Прогонувањето на Русите од страна на украинските…

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…