Објавено на:

“Отруениот” Абрамович е најефикасен посредник меѓу Русија и Украина?

t

Украина го гледа милијардерот Роман Абрамович како ефикасен посредник меѓу Киев и Москва кој помага да се спречат недоразбирањата меѓу двете страни, изјави во средата украинскиот преговарач Михаило Подољак.

„Во медиумскиот простор одамна е познато дека тој е исклучително ефикасен посредник меѓу делегациите и делумно го ублажува процесот за да нема недоразбирање на почетокот“, рече тој на телевизискиот брифинг.

Подолјак, исто така, ги омаловажи како шпекулативни „теории на заговор“ извештаите дека Абрамович бил отруен пред неколку недели, велејќи дека таквите извештаи имале за цел да извршат притисок врз делегациите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин ги одликуваше руските херои со “Златна…

Владимир Путин на носителите на титулата "херој…

Захарова: Можно е САД да подготвуваат нов…

Можно е Соединетите Американски Држави да подготвуваат…

Зеленски: Не сме во состојба целосно да…

Украина не е во состојба целосно да…

Украинците признаа: Загинаа над 93.000 наши војници

Украинските власти објавија дека од почетокот на…

Столтенберг стравува од ескалација на конфликтот во…

Засега алијансата нема информации за инцидентот со…