Објавено на:

Официјално: Бугарија прогласи руски дипломат зa персона нон грата

t

Бугарија прогласи руски дипломат за персона нон грата.

Бугарското обвинителство објави дека рускиот дипломат, „првиот секретар“ на руската амбасада, бил ангажиран во „разузнавачки активности“. Ова го соопши главниот бугарски обвинител Иван Гешев.


„Истрагата утврди дека лицето, кое ужива дипломатски имунитет, се занимавало со нередовни разузнавачки активности во вид на собирање информации од национално значење, веројатно во интерес на друга земја. Тој е акредитиран како „прв секретар“ во руската амбасада“, се вели во соопштението на главниот обвинител.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Пада влада” во Бугарија следната недела и…

Пратениците од партијата на Слави Трифонов изјавија…

Бугарија ќе “демне”: Се формира аналитичко тело…

Бугарскиот министер за електронска управа, Божидар Бојанов,…

(Фото) Протести на бугарското ВМРО: “Не ја…

Бугарското ВМРО протестира против евентуалното паѓање на…

Маричиќ: Должност ни е да дадеме шанса…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во вечерашното…

Бугарија драстично ја намалува финансиската помош за…

Бугарија ја намалува помошта за Украинците кои…