Објавено на:

Официјално: Карин Жан-Пјер ќе ја наследи Псаки во Белата куќа – Прв ЛГБТ активист на таа позиција

t

Карин Жан-Пјер ќе ја замени Џен Псаки како секретар за печат во Белата куќа
Таа ќе биде првата црнкиња и првиот претставник на ЛГБТ заедницата на оваа позиција.

Жан-Пјер е родена на островот Мартиник. Нејзините родители се Хаиќани, нејзиниот татко е таксист, а нејзината мајка е медицинска сестра дома.

Идна портпаролка на Белата куќа, дипломирала на Универзитетот Колумбија, била политички аналитичар на националните телевизиски канали и работела за администрацијата на Обама и напишала книга за патот кон успехот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ