Објавено на:

Официјално: Луганск е под целосна контрола на руските сили – Републиката е ослободена

t

Министерот за одбрана Сергеј Шојгу му пријавил на рускиот претседател Владимир Путин за ослободувањето на територијата на Народна Република Луганск.
„Денеска, 3 јули 2022 година, министерот за одбрана на Руската Федерација, генералот на армијата С. К. Шојгу, го извести врховниот командант на вооружените сили на Руската Федерација В.В. Путин за ослободувањето на Народна Република Луганск“, се вели во соопштението за медиумите на Одделот.

Сојузничките сили, составени од руска војска и борци на Народната милиција на ЛПР, го опколија Лисичанск, последниот град од поранешната област Луганск, кој беше под контрола на украинските безбедносни сили.

Вкупната површина на териториите ослободени во изминатиот ден изнесуваше 182 квадратни километри.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полјански за воената операција на Русија: Можеме…

Полјански за специјалната операција: Може да биде…

Централната банка на Русија почнува со етапно…

Централната банка на Русија откри дека започнала…

Македонија не е меѓу нив – Путин:…

Русија високо ги цени своите сојузници и…

На раб на катастофа: Експлозии одекнаа во…

Неколку експлозии одекнаа во близина на нуклеарната…

Захарова: На САД не им успеа да…

Плановите на САД да ја изолираат Русија…