Објавено на:

Официјално најсанкционирана држава на планетата: Русија ја предводи листата на “грешници”, ова се останатите

t

Илјадниците санкции воведени против Русија од 2014 година, а особено од почетокот на кризата во Украина од страна на Соединетите Држави и нивните сојузници ја ставија земјата на врвот на листата на најтаргетирани нации. Русија официјално стана најсанкционираната земја во светот, надминувајќи ги Иран, Сирија и Северна Кореја. Казните вклучуваат казни против поединци, компании, конфискација на имот, па дури и замрзнување на девизните резерви на земјата. Значи, кои се најсанкционираните нации? Ајде да погледнеме.

Русија
Москва вели дека сега е предмет на повеќе од 6.000 различни насочени ограничувања. Тоа е повеќе од Иран, Венецуела, Мјанмар и Куба заедно. Европските нации, историски повнимателни за воведување санкции, го водеа патот, дури и ги надминаа САД во некои случаи. Русија сега е единствената најголема цел на глобалните санкции, според некои економисти. Осакатувачките економски мерки што го таргетираа Иран во последните 10 години, беа спроведени во текот на 10 дена против Русија, рече поранешниот функционер на американското Министерство за финансии Питер Пјатецки, кој го нарече „финансиска нуклеарна војна и најголемиот настан со санкции во историјата. ” Досегашните казнени мерки се насочени кон финансискиот сектор на Русија, резервите на централната банка, снабдувањето со енергија, големите компании, претседателот Владимир Путин, неговите ќерки, владини претставници и други поединци. САД и ЕУ велат дека ќе следат уште повеќе санкции.


Иран
Некогаш најсанкционираната земја во светот, Иран е на удар на Вашингтон од 1979 година. Техеран се соочи со 3.616 казнени мерки против него само во последната деценија, покажуваат податоците на глобалната база на податоци за следење санкции Кастелум. Казните се изречени главно поради контроверзната нуклеарна програма на земјата. Во 2018 година, банките на Исламската Република беа исклучени од системот за плаќање SWIFT. Во 2020 година, Вашингтон наложи повеќе казни против иранските банки. Сепак, економијата на земјата порасна за 2,4% во 2020-2021 година, според Светската банка, и се предвидува дека ќе порасне за 3,1% во 2021-2022 година.

Сирија
Земјата разурната од војна, која се бореше против меѓународниот тероризам од 2011 година, беше погодена од голем број економски санкции од САД, ЕУ и некои арапски држави. Повеќето од нив се наметнати по 2011 година. Според списокот Кастелум, Сирија има 2.608 санкции против неа. Сирискиот претседател Башар Асад ги критикуваше ограничувањата како „нечовечки“ и „незаконски“.

Северна Кореја
Азиската држава пустиник е под санкции на ОН од 2006 година поради нејзината нуклеарна и балистичка ракетна програма. Казните вклучуваа казни против поединци и фирми. Списокот Кастелум покажува дека Северна Кореја имала 2.077 санкции против неа заклучно со март. Овој месец, Соединетите Држави воведоа нови санкции кон Северна Кореја, обвинувајќи ја дека развива оружје за масовно уништување и програми за балистички ракети.

Венецуела
Економијата на Боливарската Република беше под сериозен притисок во изминатите години, со ситуацијата сериозно влошена откако САД ѝ удрија санкции на земјата во 2019 година. Мерките беа насочени кон бизнисите и нафтените субјекти поврзани со владата на Николас Мадуро, и внатре и надвор од државата. Сегашните казни ја ставаат Венецуела на петтото место во глобалниот рејтинг на најсанкционираните нации. Јужноамериканската земја има 651 санкција против неа, според Кастелум.

Мјанмар
Нацијата од Југоисточна Азија се соочи со санкции од Соединетите Држави и други земји поради кршење на човековите права. Во јануари, на една година од воениот удар на демократски избраната влада на Мјанмар, Канцеларијата за контрола на странски средства на Министерството за финансии на САД (OFAC) назначи седум лица и два ентитета поврзани со воениот режим. Податоците од Кастелум покажуваат дека Мјанмар имал 510 санкции против него. Сепак, се чини дека списокот е проширен откако Соединетите Држави, ОК и Канада воведоа координирани нови санкции кон земјата минатиот месец, фокусирајќи се на високи воени претставници.

Куба
Најголемата карипска островска нација, Куба, е последната земја на листата со 208 санкции. Куба е под санкции на САД повеќе од 60 години, што влијаеше на секој аспект од животот на островот. Казните поставени од американскиот претседател Џон Ф. се соочи со остри казни за водење бизнис таму. Американскиот режим на санкции против Куба е еден од најдолгите бојкоти во светот од една земја против друга. Островската држава која увезува 80% од она што го троши, ја нарече шестдецениската трговска забрана „блокада“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД не престанува: Нови санкции за две…

САД денеска воведоа санкции за две руски…

Путин става крај на доминацијата на САД…

Путин создава геополитички проект кој ја прекинува…

(Видео) Русите направија “пепел”: Штаб на украинската…

Главниот штаб на украинската армија во Дњепропетровск…

Убиени 250 “нацисти”, уништени тенкови и ракетни…

93-ти ден од специјалната операција на Руската…

Русија: Еврото и доларот се “токсични” валути

Најдобрите резервни валути во светот, американскиот долар…