Официјално: Од утре основците нема да носат маски во училиштата! Укинати задолжителните сертификати за одредени објекти

t

Владата денеска ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести, дадена пред речиси две недели.

Тоа значи дека почнувајќи од утре, учениците во основните чилишта не е задолжително да носат маски.

Главниот координативен кризен штаб за справување со коронавирусот на крајот од минатата недела ги прифати препораките од Комисијата за заразни болести за укинување на обврската за носење маски во основните училишта, како и препорака за физичко присуство на наставата на факултетите.

Тие прифатија и укинување на сертификатите на терасите од кафулињата, што значи дека од утре на невакцинираните лица нема да им се бара сертификат на отворено.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема мир: Дојави за бомби во две…

Нови дојави за поставени бомби денеска има…

Косово со закон ќе го забрани штрајкот…

Родителскиот совет на Косово повика денеска враќање…

Комисијата за заразни болести смирува: Нема онлајн…

Од Комисијата за заразни болести велат дека…

Не се секирајте – Шаќири: Ако има…

Во интервју за телевизијата "Алсат", министерот за…

Можно е враќање на задолжителните маски во…

Се очекува во периодот што следи Комисијата…