Објавено на:

Официјално: Од 1 јануари 2023 година Хрватска ќе ја замени куната со еврото

t

На денешниот состанок на Европскиот Совет, Хрватска го помина последниот чекор од влез во еврозоната, односно од 1 јануари 2023 година, таа ќе се придружи на 19 други земји што за своја валута ќе го има еврото.

По препораката од Европската Комисија претходно месецов, Европскиот Совет потврди дека Хрватска ги исполнила сите услови да ја замени својата сегашна валута, куната, со еврото, и со тоа ќе стане 20-тата членка на Еврозоната, каде што официјална е ЕУ валутата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Траги-комедија: Хрватите всушност се “Бугари” според најновата…

По Македонците и Хрватите биле Бугари, пишува…

Пленковиќ: Ситуацијата во Косово да се реши…

Хрватска апелира за мир и дијалог, изјави…

Да не ја стават на листа за…

Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин…

Десет случаи на мајмунски сипаници потврдени во…

Во Хрватска досега се потврдени десет случаи…

Првпат во историјата: Кинескиот јуан го надмина…

За прв пат во историјата: Кинескиот јуан…