Објавено на:

Официјално: Украинската Врховна Рада бара од САД да ја прогласат Русија за спонзор на тероризмот

t

Врховната рада на Украина бара од САД да ја прогласат Русија за државен спонзор на тероризмот, објавено е на веб-страницата на украинскиот законодавен дом.

„Одобрете ја молбата на Врховната Рада на Украина до Претставничкиот дом и Сенатот на американскиот Конгрес да ја прогласат Русија за држава спонзор на тероризмот. Да му нареди на претседателот на Врховната Рада на Украина да обезбеди итно испраќање на адресата“, се наведува во текстот на документот, објавен на веб-страницата на Рада.

Претходно американскиот државен секретар Ентони Блинкен потврди дека американските власти го разгледуваат прашањето за вклучување на Русија на листата на спонзори на тероризмот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мировни активисти упаднаа во американскиот сенат: Ако…

Мировни активисти го прекинаа американскиот државен секретар…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Американците вратија за нападот на нивната база:…

Американската армија изврши повеќе воздушни напади во…

Извршниот директор на ТикТок на сослушување пред…

Членовите на американскиот Конгрес на седница го…

Очајнички се потезите на Додик за прекин…

Американската амбасада во Сараево денеска оцени дека…