ОЈО бара притвор за лицето кое ги уби братот и снаата во Гевгелија!

t

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои сомнение дека сторил две кривични дела  -Убиство од член 123 од Кривичниот законик, соопшти ОЈО.

-Осомничениот 69-годишник, на 24 септември, со умисла ги лишил од живот сопствениот брат и неговата сопруга, со кои живееле во иста семејна куќа со различни влезови. Кога ги забележал оштетените како се паркираат со нивното возило пред дворот на куќата, осомничениот излегол во дворот, држејќи ја во рацете приватната тужба поднесена против него од починатите за кривично дело – Оштетување туѓи предмети, соопшти Обвинителството.

Од обвинителството објаснуваат дека двајцата браќа имале нарушени меѓусебни односи и не разговарале повеќе од 40 години, но починатите тужбата ја поднеле неодамна, бидејќи осомничениот, ставајќи олуци на куќата, скршил плочки и ја оштетил оградата од нивната тераса.

-Кога им забележал за поднесената тужба, тие не сакале да разговараат со него, па осомничениот влегол дома и го зел пиштолот марка Црвена застава, со калибар 7,62 милиметри кој го поседувал со дозвола. Потоа испукал повеќе куршуми кон братот и снаата, кои од здобиените повреди тие починале на самото место.Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Гевгелија достави предлог за определување мерка притвор за осомничениот, соопшти Обвинителството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Левица: Касами повика на рушење на уставниот…

Првиот човек на Движењето Беса и актуелен…

За убиство има застарување, за долговите не:…

За убиство има застарување, за долговите не.…

Трагедија во Скопје, синот си го убил…

Полициски службеници од СВР Скопје денеска околу…

Обид за убиство на адвокат и извршител…

Жител на Гевгелија со пиштол се обидел…

Кривична пријава за скопјанецот кој запали стан…

МВР поднесе кривични пријави против две лица…