Оcмани наводно oдбил нeпpиcтoeн предлог од Бугарија, се барало откажување од македонскиот јазик

t

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на брифинг со новинарите откри дека минатата година во декември тогашната МНР на Бугарија Екатерина Захариева му дала предлог договор за решавање на спорот меѓу двете земји, јавува репортерот на ТВ21.

Како што рече Османи, два члена биле спорни за нас од тој договор, со кој се барало да потпишеме дека македонскиот јазик произлегува од бугарскиот, а нацијата произлегла од обидот за ослободување од отоманската империја.

Османи додава дека засега нема идеја за потпишување на нов договор со нашиот сосед.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дојавите за бомби во Бугарија ги праќаат…

„Во РМ уште во октомври минатата година…

Влада “мало сутра”: Шест дена пред изборите,…

Шест дена пред претстојните предвремени парламентарни избори…

Продолжува ли Христијан Пендиков да бега од…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Македонско сценарио во Бугарија: Дојави за бомби…

Нови закани за бомби денеска се примени…

И ова го има: Откриена подземна лабораторија…

Во близина на селото Асеновец во Бугарија,…