Оcмани: Новата Влада ќе го реши спopoт со Бугарија

t

Прво треба да се формира новата влада во Собранието, па дури потоа ќе следи средба со бугарскиот премиер Кирил Петков. Ова денеска го изјави министерот за надворешни работи Бујар Османи.

– Точно е дека предвидувам интензивирање на комуникацијата уште во првите денови и недели од оваа година. Сепак, треба да се изгласа новата влада во Собранието, за потоа да може формално да се остварат средби на идниот премиер, па и на претставниците на Владата. Меѓутоа, ние во меѓувреме ќе има подготвителни активности – рече Османи.


Прашан за бугарската декларација, тој рече дека тоа е внатрешно прашање на Бугарија.

– Очекуваме конструктивни разговори со новата Влада во Бугарија, враќање на довербата, разговор по однос на суштинските прашања коишто ги имаме на маса и брзо деблокирање на процесот. И тоа е за нас најважно – рече Османи.

Македонија стана дел од триото претседавачи на ОБСЕ, или познато како ОБСЕ тројка, заедно со сега веќе минатогодишниот претседавач Шведска, како и актуелниот претседавач за оваа година Полска. Со тоа и формално започнуваат и обврските на земјава поврзани со претседавањето во 2023 година со најголемата регионална безбедносна организација ОБСЕ, во која членуваат 57 земји, плус 11 медитерански и азиски земји партнери на Организацијата, информираше на денешната прес-конференција министерот за надворешни работи.

– Со денешниот ден, како прв работен ден во годината, нагласи Османи, го преземаме претседавањето со Групата на медитерански партнери – Алжир, Египет, Израел, Јордан, Мароко и Тунис и притоа како копретседавачи во првата година од нашето учество во тројката ќе ја организираме и Медитеранската конференција меѓу ОБСЕ и земјите медитерански партнери најверојатно во Скопје, а потоа го преземаме и управувањето со донесувањето на буџетот на Организацијата – објасни Османи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео)Ковачки: Османи не собра храброст пред пратениците…

Бугарската влада соопшти дека се преговара за…

Османи: Веќе не разговараме за идентитет, туку…

Една изјава на шефот на дипломатијата Бујар…

Влaста увeрувa дeка нe сe рaзговара зa…

Власта уверува дека со Бугарија не се…

Мицкоски: Во спорот со Бугарија само даваме,…

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ при своето…

Ако Бугарите бараат да влезат во македонскиот…

Доколку се бара да Бугарите влезат во…