Објавено на:

Падна платежниот систем на една од најголемите банки во Британија

t

Корисниците не можеа да ги платат сметките поради прекин во софтверот утринава.

Клиентите пријавиле проблеми со трансферот на средства и онлајн и мобилно банкарство, според веб-страницата DownDetector.


Проблемот значеше дека некои Британци не можеа да ги добијат своите плати и да ги подмират сметките.

Еден корисник на Твитер рече: „Дали постои сигурност дека ќе се поправи системот денес? Затоа што ако не, тогаш не можам да ја добијам мојата плата и затоа не можам да си ги платам сметките“.

Клиентите почнале да пријавуваат проблеми околу 4 часот утринава.

Проблемите беа означени низ целата земја, со жаришта во Лондон, Бирмингем и Глазгов.

Надлежните велат „Во моментов има доцнење во врска со побрзите плаќања како резултат на технички проблем на кој работиме напорно да го решиме“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Протекоа плановите на Кина за Пацификот: Соломонските…

Кина планира да понуди значајни економски и…

Фон дер Лајен: Русија ја користи храната…

Европската унија не смее да стане зависна…

Светска банка: Војната во Украина може да…

Шефот на Светската банка, предупреди дека руската…

Путин почна да дели пасоши во окупираните…

Во блиска иднина во Керсон треба да…

Е*ете се со вакви предлози: Украинците гневни…

Советникот на украинскиот претседател Алексеј Арестович користеше…