Падна првиот снег во Словенија

t

На врвот Кредарица, недалеку од Триглав, каде моменталната температура е три Целзиусови степени, веќе наврнаа 10 сантиметри снег.

Снег паѓа и на Канина каде во седум часот утрото паднаа три сантиметри снег.

Првите снегулки веќе се измешаа со капки дожд на Крвавац, Вршич и Уршља Гора.

Снежните врнежи во Кредарица се придружени со силен северен ветер со налети до 70 километри на час, кој предизвикува снежни виулици, јавува порталот 24ur.

Денешните врнежи од снег на таа планина ја прекинаа низата од 103 дена без снежна покривка.

Инаку на 25 јуни 2018 година обилни снежни врнежи на почетокот на лето се забележани исто така на врвот Кредарица.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од денеска снег во Киев, а градот…

Во Киев од денеска се очекува обилен…

Словенија ја доби првата жена претседателка на…

Наташа Пирц Мусар е новата претседателка на…

(Фото) Почнува зимската бајка: Падна првиот снег…

Падна првиот снег за оваа сезона на…

Министерката што МНР ѝ го утна знамето:…

Искрено верувам дека со тоа што Македонија…

Петровска присуствуваше на показна вежба во Словенија:…

Министерката за одбрана Славјанка Петровска на Фејсбук…