Објавено на:

ПАДНА СЕВЕРОДОЊЕЦК: Кадиров најави други одлични вести наскоро

t

Северодонецк во ЛНР е ослободен и е под целосна контрола на руските трупи.

Шефот на Чеченија, Рамзан Кадиров, изјави дека Северодонецк во ЛНР е ослободен и е под целосна контрола на руските трупи и сили на републиката.„Тоа е тоа! Северодонецк е под наша целосна контрола. Нацистите се поразени. Сите нивни позиции се уништени. Градот е ослободен. Жителите можат да дишат мирно. Отсега ништо повеќе не им се заканува“, напиша Кадиров во својот канал на Телеграм.


Шефот на Чеченија, исто така, истакна дека првично било планирано да се ослободи Северодонецк за една недела, но денес тој „направил прилагодувања и поставил задача да го земе градот под контрола за три дена“. Како резултат на тоа, според Кадиров, „борците се справија уште побрзо – за три часа“.

„Сите одреди Бандера срамно побегнаа од Северодонецк штом дознаа дека борците од Чеченската Република почнале да го чистат градот. Не зборувам за ова. Затворениците кои беа заробени од нашите специјални сили го признаваат тоа, им честитам на сите за одличниот резултат!… Наскоро, други одлични вести!“ – заклучи Кадиров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски бара 100 милијарди евра за обнова…

„Закрепнувањето на Украина е најголемиот придонес за…

(Видео) Не е ова Македонија: Специјалци од…

Федералната служба за безбедност на Руската Федерација…

Путин: Сите заслужни во операциите во Украина…

Рускиот претседател Владимир Путин, на средба со…

Русија се залага за проширување на Советот…

Рускиот амбасадор во Кина, Андреј Денисов, смета…

Путин нема да испрати честитка до Бајден…

Руискиот претседател Владимир Путин годинава нема му…