Објавено на:

ПАДНА СЕВЕРОДОЊЕЦК: Кадиров најави други одлични вести наскоро

t

Северодонецк во ЛНР е ослободен и е под целосна контрола на руските трупи.

Шефот на Чеченија, Рамзан Кадиров, изјави дека Северодонецк во ЛНР е ослободен и е под целосна контрола на руските трупи и сили на републиката.


„Тоа е тоа! Северодонецк е под наша целосна контрола. Нацистите се поразени. Сите нивни позиции се уништени. Градот е ослободен. Жителите можат да дишат мирно. Отсега ништо повеќе не им се заканува“, напиша Кадиров во својот канал на Телеграм.


Шефот на Чеченија, исто така, истакна дека првично било планирано да се ослободи Северодонецк за една недела, но денес тој „направил прилагодувања и поставил задача да го земе градот под контрола за три дена“. Како резултат на тоа, според Кадиров, „борците се справија уште побрзо – за три часа“.

„Сите одреди Бандера срамно побегнаа од Северодонецк штом дознаа дека борците од Чеченската Република почнале да го чистат градот. Не зборувам за ова. Затворениците кои беа заробени од нашите специјални сили го признаваат тоа, им честитам на сите за одличниот резултат!… Наскоро, други одлични вести!“ – заклучи Кадиров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…