Објавено на:

Падна уште еден украински град: Украинците загубија стратешки важна точка

t

Украинските војници протерани од градот Рубежно во Донбас се практично блокирани во фабриката „Зарја“, изјави денеска за новинарите помошникот на чеченскиот лидер за армијата Апти Алаудинов.

– Во суштина, сите овие денови бевме зафатени со блокирање на фабриката Зарја. Имавме задача да ги расчистиме упориштата и контролните пунктови од левото крило на фабриката Зарја до Кудрјашовка, за да не го оставиме непријателот зад себе. Оваа задача веќе ја завршивме, нашите сили и ресурси практично ја блокираа фабриката Зарја – прецизира Алаудинов, пренесува „Спутник“.

Тој посочи дека оваа операција е изведена заедно со силите на самопрогласената Луганска народна република и дека сега Народната милиција на Народна Република Луганск и специјалните сили „Ахмат“ на Чеченската Република стигнале до с. Воеводовка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо засилување за Арсенал – дојде Жоржињо

Досегашниот фудбалер на Челзи и италијански репрезентативец…

Не кажа само дали е македонски: За…

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во вечерашното…

Димитров за зголемување на владиното мнозинство: СДСМ…

Алијанса на Албанците и без влегувањето најавува…

Завршува можноста за санитарен лов во националниот…

На територијата на националниот парк Шар Планина…

Димитров: Бугарија го негира македонскиот идентитет и…

Поранешниот министер за надворешни работи од СДСМ…