Објавено на:

Падна уште еден украински град: Украинците загубија стратешки важна точка

t

Украинските војници протерани од градот Рубежно во Донбас се практично блокирани во фабриката „Зарја“, изјави денеска за новинарите помошникот на чеченскиот лидер за армијата Апти Алаудинов.

– Во суштина, сите овие денови бевме зафатени со блокирање на фабриката Зарја. Имавме задача да ги расчистиме упориштата и контролните пунктови од левото крило на фабриката Зарја до Кудрјашовка, за да не го оставиме непријателот зад себе. Оваа задача веќе ја завршивме, нашите сили и ресурси практично ја блокираа фабриката Зарја – прецизира Алаудинов, пренесува „Спутник“.

Тој посочи дека оваа операција е изведена заедно со силите на самопрогласената Луганска народна република и дека сега Народната милиција на Народна Република Луганск и специјалните сили „Ахмат“ на Чеченската Република стигнале до с. Воеводовка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

ДИК ги објави резултатите: Ѓукановиќ е фаворит…

Државната изборна комисија на Црна Гора на…

Француската полиција “европски” уапси 101 демонстрант на…

Бројот на уапсени на демонстрациите во Париз…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…

Арсовска гради мега-парк од 30.000 метри квадратни…

Започнува изградбата на новиот мега-парк во Чаир…