Објавено на:

Падна цената на нафтата на светските берзи

t

Цените на нафтата денеска паднаа под 107 долари на меѓународните пазари, откако стравувањата од рецесија ги надминаа грижите за снабдување и геополитичките тензии во Европа.

На лондонскиот пазар цената на барелот падна за 89 центи во однос на претходното затворање, на 106,69 долари. На американскиот пазар со барелот се тргуваше за 30 центи пониско, по 105,41 долари.


Трговците оваа недела се фокусираа на зголемување на клучните каматни стапки, зајакнување на американскиот долар и инфлација, стравувајќи од рецесија.

Долготрајните блокади поради Ковид-19 на најголемиот светски увозник на сурова нафта, Кина, исто така извршија притисок врз нафтените пазари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија има каде да продаде: Путин ја…

Русија ја пренасочува трговијата и извозот на…

Конечно: Утрово драстичен пад на цените на…

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава…

Портпаролката на Бајден: Ги финализираме детали за…

Прес-секретарот на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, во…

Добри вести: Падна цената на нафтата на…

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава изнесува 118 долари…

НЕМА КРАЈ: Цената на нафтата на светските…

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава…