Објавено на:

Падна Ѓоковиќ: Данил Медведев е светски рекет број еден!

t

Рускиот тенисер Данил Медведев се искачи на првото место на најновата АТП ранг-листа. Дваесет и шестгодишникот Медведев го престигна Србинот Новак Ѓоковиќ, кој падна на третото место. Втор е Германецот Александар Зверев.

Топ 10 тенисери во светот на ранг-листата на АТП:

1. Данил Медведев (Русија) – 7 950 поени
2. Александар Зверев (Германија) – 7 075
3. Новак Ѓоковиќ (Србија) – 6 770
4. Рафаел Надал (Шпанија) – 6 525
5. Каспер Руд (Норвешка) – 5 050
6. Стефанос Циципас (Грција) – 4 945
7. Карлос Алкарас (Шпанија) – 4 893
8. Андреј Рубљов (Русија) – 4 125
9. Феликс Оже-Алиасиме (Канада) – 3 895
10. Матео Беретини (Италија) – 3 570.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

4 годишна забрана поради допинг, Симона Халеп…

Двократната гренд слем шампионка Симона Халеп доби…

Надал: Федерер го достигна највисокото ниво, но…

Тони Надал беше составен дел од огромен…

Медведев поразен: Ѓоковиќ во финале против Алкараз

Рускиот тенисер Даниил Медведев е поразен во…

Циципас и Алкараз ќе играат во финалето…

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас, се пласираше во…

Надал нема да биде ни во првите…

Дваесет и двократниот грен слем шампион Рафаел…