Паднa црногорската влада: Собранието изгласа недоверба на владата на премиерот Здравко Кривокапиќ

t

На Владата на премиерот Здравко Кривокапиќ во Црна Гора, и беше изгласана недоверба на Собранието. За недоверба на Владата гласаа 43 пратеници, а 11 беа против.
Пратениците на црногорскиот Парламент расправаа за предлогот на опозицијата и коалицијата „Црно на бело“ да се изгласа недоверба на Владата.
Пратениците по расправата во Собранието јавно гласаа за или против изгласување недоверба.
Пред гласањето, салата ја напуштија пратениците од Демократскиот фронт и Движењето за промени, Социјалистичката народна партија и Демос.

Против предлогот за недоверба на Владата гласаа пратениците на Демократска Црна Гора, Права Црна Гора и Обединета Црна Гора, а против пратениците на опозицијата и на Црно-белата коалиција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Статистиката ја побива Владата: Реалната плата е…

Просечната нето-плата во мај достигна 31.407 денари,…

Македонска клетва: Социјалистите го враќаат мандатот –…

Утре БСП го враќа неисполнет мандатот на…

Изборите во Бугарија се’ поизвесни: Трифонов нема…

Лидерот на „Има таков народ“ и забавувач…

Ново поскапување во најава?! Ако Владата не…

Во име на здружението АДКОМ кое ги…

Владата го достави до Собранието дополнувањето на…

Владата денеска според барањата од вчерашната координација…