Објавено на:

Пад на Биткоинот за 6,1 отсто

t

Биткоинот падна за 6,13 отсто на 47.606 долари, губејќи 3.011 долари од својата вредност.

Според податоците на Коинглас, ликвидирани се криптовалути во вредност од речиси 1 милијарда долари.

Забележително е дека остриот пад на пазарот на крипто пари дојде откако се зголемија неизвесностите во однос на монетарната политика каде што имаше загриженост за варијантата омикрон во епидемијата на новиот тип на коронавирус (Ковид-19) и загриженост за инфлацијата.

Додека некои инвеститори го користеа овој пад на пазарите на крипто пари како „можност за купување“, претседателот Најиб Букеле објави дека купил 150 биткоини по 48.700 долари во Ел Салвадор, каде што Биткоинот е прифатен како официјална валута.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шефот на кинеската дипломатија во посета на…

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји…

Расте бројот на милионери во светот

Во својот последен годишен извештај, швајцарската банка УБС открива…

“Жените немаат вредност ако го откријат лицето…

Портпаролот на талибанското Министерство за ширење доблест…

ПОРАЗИТЕЛНО: Околу 735 милиони луѓе се соочиле…

Околу 735 милиони луѓе ширум светот се…

Лидерите на земјите од НАТО ја поздравија…

Светските лидери ја поздравија одлуката на Турција…