Пак ја заглавуваат во долгови: ММФ ѝ позајми на Украина770 милиони американски долари

t

Украина доби заем од 770 милиони американски долари по повластени услови од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

„Благодарен сум на канадската вицепремиерка Кристи Фриланд за нејзината поддршка и сеопфатна помош за Украина во борбата против агресорите“, напиша на Твитер украинскиот премиер Денис Шмигал.


Тоа се првите средства што Украина ги повлекува од специјалната сметка што ММФ ја отвори во април годинава со цел да им обезбеди на донаторите безбеден начин да ја насочат финансиската помош за Украина во форма на грантови и заеми.

Извор: МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Сирените за воздушен напад се огласија…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Надежта последна умира: Џонсон верува дека Украина…

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на…

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…

Зеленски бара 100 милијарди евра за обнова…

„Закрепнувањето на Украина е најголемиот придонес за…

Трас денеска ќе го објави планот за…

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас…