Пак ќе ги остават на цедило? Бајден не ја исклучува можноста Украина да мора да отстапи територија

t

Бајден одбива да ја исклучи можноста Украина да се откаже од територија.

Во разговор со новинарите во седиштето на НАТО, претседателот Џо Бајден тврдеше дека ако украинското раководство отстапи територија како средство за постигнување прекин на огнот, САД нема да се спротивстават на таквата одлука.

„Не верувам дека ќе мора да го направат тоа“, истакна тој, но додаде дека „се одржаа дискусии во кои јас не сум бил дел“ – што имплицира дека САД не се свесни за деталите за Русија. -Преговори во Украина.

Бајден, исто така, призна дека санкциите предводени од САД против Русија – на кои досега им се приклучија НАТО, Јапонија, Австралија и Јужна Кореја – ќе резултираат со недостиг на храна, но вети дека САД и Канада ќе го компензираат недостатокот на снабдување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…

Путин планира нуклеарен тест во близина на…

Се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин…

Цареви! Руските пренкери ѝ се јавија на…

Претседателот на Молдавија до руските пренкери: Подготвени…

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Се согласувам со…

На прашање на Инфомакс дали премиерот Ковачевски…

Рускиот Рибар: Украинците користат американска технологија, секоја…

Руски "Рибар" на Твитер детално ја објаснува…