Објавено на:

Пак ќе останеме со прстот во уста? “Преродба” ќе побара укинување на “зеленото светло” за влез на Македонија во ЕУ

t

Пратеничката група на опозициската бугарска партија „Преродба“ ќе поднесе предлог за укинување на предлог-одлуката за почеток на преговорите со Европската унија на Македонија, усвоена од Бугарското собрание, поради вчерашната изјава на францускиот претседател Емануел Макрон за нова компромисна одлука за преговарачката рамка.

„Со оглед на ова, ќе инсистираме и бугарската страна, во лицето на премиерот и министерот за надворешни работи, да не го потпише протоколот, бидејќи се уште имаме можност во 12 часот да не го завршиме ова национално предавство, додека не се разјаснат апсолутно сите околности околу документот што го ревидирал само Макрон“, изјавил лидерот на „Преродба“, Костадин Костадинов, пренесуваат бугарските медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонците во Бугарија: Ова е само почеток,…

Провокација со задни намери. Македонците од Бугарија…

Грција ги порази македонските кошаркарски надежи со…

Кошаркарската репрезентација на Македонија до 16 години…

“РТС”: Северна Македонија, друштва на мртви цареви

Двајца поранешни бугарски императори и соработници на…

Ахмети: За пет години ќе бидеме членка…

Али Ахмети во денешната честита по повод…

Клучни придобивки од Рамковниот договор се зачувување…

Пред 21 година, во Охрид, претседателите на…