Објавено на:

Паметниот попушта? Русија нема да бара извинување од западните медиуми за лажните вести со Украина

t

Москва не планира да бара од западните медиуми јавно извинување за лажните вести за наводната руска планирана инвазија на Украина, но се надева дека во иднина авторите на неограничените изјави ќе се придржуваат до посериозен и одговорен пристап, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Не, немаме намера. Нема да бараме извинување. Русија има намера да чека посериозен, одговорен и вистинит пристап од оние претставници кои даваат такви неограничени и неодговорни изјави и оние медиуми кои апсолутно ги злоупотребуваат тие изјави, кои не обрнуваат внимание на нивниот углед, кои се подготвени да го фрлат во кал“.

Песков изјави дека во моментов има многу западни весници, телевизии и радио станици кои не бегаат од ништо.
„И, да бидам искрен, не знам за нивната публика, но нашата публика само се смее на тоа“, додаде тој.

Според него, Кремљ се надева дека по дезинформациите за руската „инвазија“ на Украина, читателите на западните медиуми ќе разберат колку вреди авторитетот на тие весници.
Портпаролот додаде дека не се планира да се покренат тужби против тие медиуми за вакви објави.

Зборувајќи за заедничките руско-белоруски воени вежби, Песков објасни дека во моментов не се разгледува прашањето за натамошно присуство на руската армија во Белорусија по завршувањето на вежбите.

Дипломатот потсети дека вежбите сега се во тек, а „по завршувањето на едната или другата фаза од вежбите војниците се повлекуваат во постојаните бази“.
„Тоа е процес кој ќе трае неколку недели. Едноставно е невозможно во еден ден да се повлече сè што се акумулирало таму со недели“, рече портпаролот на Кремљ, нагласувајќи дека тоа е „вообичаена практика на воени вежби“.

Вежбите „Сојузничка одлучност 2022“ започнаа на 10 февруари на комбинираните полигони на Вооружените сили на Белорусија. Вежбите претставуваат втора фаза од тестирањето на силите за реакција на Сојузната држава, кое ќе трае до 20 февруари. Целта е да се вежба одбивање на надворешна агресија и терористички напади. Дел од руските војници кои учествуваа во вежбите почнаа да се враќаат во своите бази.

Во последните месеци, западните медиуми постојано известуваа за наводната можна инвазија на Украина на украинска територија, наведувајќи „точни датуми“, па дури и времиња, и повторно ги одложуваа. Руската страна редовно ги негираше ваквите тврдења. Рускиот претседател Владимир Путин истакна дека Москва не сака војна, а за да ја спречи Русија започнала преговори за безбедносни гаранции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров во април ќе го посети Њујорк?

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров би…

Русија го нападнала Киев со дронови?!

Украинските власти соопштија дека противвоздушната одбрана соборила…

Советот за безбедност на ОН не ја…

Советот за безбедност на ОН не ја…

Захарова: Загрижениот Запад им праќа на украинските…

Малку е веројатно дека на Запад се…

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…