Објавено на:

Паметните профитираат: Турција основа авиокомпанија за превоз на туристи од Русија

t

Турција формира авиокомпанија за превоз на туристи од Русија.


Турција ќе формира авиокомпанија за превоз на Руси во одморалиштата во земјата, која ќе се вика „Southwind“. Компанијата ќе започне со работа на крајот на мај, објави информативниот портал „Аеродром Хабер“, а претходно за тоа пишуваше „Сабах“.
Флотата се состои од пет авиони Ербас, три широко тело и два со тесно тело. Седиштето на компанијата е во Анталија.

Според изданието, турската управа за цивилно воздухопловство веќе го одобрила барањето за нејзино формирање. Управата вети дека ќе го разгледа барањето што е можно поскоро. Од друга страна, како што пишува „ТурДом“, „Росавиација“ засега не објавила дека е подготвена да обезбеди дозволи за летови на турската авиокомпанија.

Според проценките на турските власти, само оваа година услугите на новиот превозник ќе ги користат околу милион руски граѓани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

Нуклеарна војна во најава? Путин и Шојгу:…

Русија ќе биде принудена да реагира доколку…

„Југословенско сценарио“ вели Москва за намерата на…

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на…

(Фото) Магичен поглед и силна порака: Руски…

Специјалниот дописник новинската агенција „ТАСС“, космонаутот на…

Голема благодарност од Ердоган: Никогаш нема да…

Турција никогаш нема да ја заборави солидарноста…