Паника во Бугарија во руската мобилизација: Радев на итна средба со Владата!

t

Бугарскиот претседател Румен Радев свика консултативна средба со членовите на преодната влада, меѓу кои и премиерот Галаб Донев.

Средбата започна 15 часот по бугарско време во зградата на претседателството. Темата се безбедносните, економските и социјалните последици од ескалацијата на војната во Украина. Информациите ќе бидат достапни подоцна попладнево.

Состанокот се случи повеќе од 48 часа по најавената делумна мобилизација на Русија. За тоа време, бугарскиот претседател не зазеде став по оваа тема.

На средбата со Радев присуствуваа премиерот од преодната влада на Бугарија, Галаб Донев, вицепремиерите Христо Алексиев, Иван Демерџиев, Лазар Лазаров, министерот за одбрана Димитар Стојанов, министерот за енергетика Росен Христов, министерот за економија и индустрија Никола Стојанов, заменик министерот за надворешни работи Велислава Петрова.

Заменик-началникот на одбраната, генерал-потполковник Димитар Илиев, заменик-началникот на Министерството за внатрешни работи Станимир Станев, претседателот на Државната агенција за национална безбедност Пламен Тончев, заменик-претседателот на Државната разузнавачка агенција Асен Тутеков и директорот на Воената Поканети беа и разузнавачките служби бригадниот генерал Венелин Венев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пратениците изгласаа, Путин нека му ја мисли:…

Народните претставници на Бугарија почнаа да ја…

Обединети против сè македонско: Грција ќе ѝ…

Ќе ја поддржам иницијативата за подигање спомен…

Да видат како е: Бугарија “ќе јаде”…

Австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер…

Прво заедничко чествување: Османи и Милков положија…

Со положување цвеќе на споменикот на Св.Климент…

Според бугарскиот МНР добро е што се…

Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков…