Објавено на:

Паника во Бугарија: Десетици дојави за бомби во бугарски училишта

t

Десетици училишта во Софија, Варна и Бургас беа евакуирани откако добија дојави за поставени бомби. Зафатени се повеќе од 20 образовни институции во Бургас. Децата и наставниците се евакуирани.

Најмалку 10 училишта добија дојави за бомби и во Софија. Тие се главно во регионите „Подујане“ и „Красно село“. Напладне дојава за бомба е добиена и во училиштето 119 во областа „Изток“.

Во сите училишта во Варна пријавени се пријави за експлозивни направи, јави БНР, повикувајќи се на Регионалната управа на Министерството за внатрешни работи.

Дојавите не се прават по телефон, туку преку е-пошта. Почнаа да пристигнуваат на училишните мејлови од 9:30 часот во понеделник наутро.

Антитерористичките единици ги проверуваат училиштата, а засега не се пронајдени експлозивни направи.

Откако ќе завршат инспекциите, директорите ќе утврдат кога ќе продолжи наставата.

Подоцна стана јасно дека ГДБОП го истражува случајот со добиените заканувачки мејлови за поставени бомби во десетици училишта во нашата земја. На случајот работи одделението за „Сајбер криминал“ на главната управа. Е-поштата со заканата за бомба доаѓа од странство, тврди Националното бугарско радио. Текстот е на бугарски јазик, но најверојатно е преведен со помош на интернет преведувач. Експертите ја следеле адресата на испраќачот и било утврдено дека тој не е Бугарин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Паника во Бугарија: Десетици дојави за бомби…

Десетици училишта во Софија, Варна и Бургас…

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

Бугарија сепак го одложи влезот во еврозоната:…

Има формални критериуми за влез на секоја…