Објавено на:

Паника во САД и Јапонија: Не можат да се спротивстават на руската „Авангард“

t

Вашингтон и Токио нема да можат да развијат ракета способна да ја собори руската хиперсонична ракета „Авангард“, бидејќи засега нема можност да се предвиди патеката на нејзиниот лет, ниту да се создаде ракета што може да достигне брзина неколку десетици пати поголема од брзината на звукот смета воениот експерт Алексеј Леонков.

Експертот за Спутник го коментираше написот на весникот Никеи, во кој се наведува дека Јапонија и САД ја разгледуваат можноста за заедничко истражување на технологии за пресретнување на балистички ракети со хиперсонична боева глава, кои би можеле да овозможат уништување ракети на височини. недостапни за постоечките системи за противвоздушна одбрана.

Во 2023 година, Министерството за одбрана на Јапонија планира да започне со дизајнирање на ракетен мотор наменет за ракети со долг дострел и со можност за вртење во случај на промена на патеката на непријателски проектил.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинезите со остра реакција до САД поради…

Кинеското Министерство за надворешни работи изрази силно…

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…

Захарова: Кој ќе ни суди за воени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Украинците ветуваат: Нема да ја напаѓаат Русија…

Украина нема да користи оружје со голем…

Дуда: Ќе кренам железна завеса до небо…

Во своето обраќање до медиумите, Дуда истакна…