Објавено на:

Паника пред конфликт? САД ги предупреди нивните државјани да не патуваат во Белорусија и Молдавија

t

Американскиот Стејт департмент ги повика граѓаните на САД итно да ја напуштат Белорусија и Придњестровје.

„Не патувајте во Белорусија поради произволна примена на законот, ризик од приведување, невообичаено и вознемирувачко зајакнување на руската воена моќ долж границата меѓу Белорусија и Украина, Ковид 19 и ограничувања наметнати како резултат на мерки“, соопшти Стејт департментот во соопштението.


На американските граѓани им се препорачува да не одат во Молдавија, пред се поради корона вирусот, а потоа и поради ситуацијата на руско-украинската граница и нерешениот конфликт меѓу Придњестровје, каде 60 отсто од населението се Руси и Украинци.

Киев и западните земји неодамна изразија загриженост поради наводното зголемување на руските „агресивни дејствија“ во близина на границите на Украина. Русија постојано ги негираше обвинувањата на Западот и Украина за „агресивни дејствија“, наведувајќи дека никому не се заканува и нема намера никого да нападне, а изјавите за „руска агресија“ се користат како изговор за распоредување што повеќе воена опрема на НАТО. што е можно.руските граници.

Како што изјави претходно шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, Русија не создава никакви причини за конфликтна ситуација околу Украина. Според него, Русија не ја исклучува можноста хистеријата околу Украина, која ја подгрева Западот, да има за цел да го прикрие Киев што ги саботира договорите од Минск за Донбас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД ѝ испраќаат на Украина нови ракетни…

Соединетите Американски Држави и испраќаат на Украина…

Иран не попушта: Без успех завршија преговорите…

Европскиот посредник изјави дека Техеран и Вашингтон…

Оградата ќе спречи напад? Полска ја заврши…

Полска ја заврши изградбата на 187 километри…

Бајден: САД и НАТО ќе ја поддржуваат…

САД и НАТО ќе ја поддржуваат Украина…

(Видео) Русија е виновна за сите проблеми…

Американскиот претседател Бајден „откри“ кој е главниот…